Güncel

Firma Rehberi Nedir? Nasıl Çalışır?

25/02/2021, 00:35

Günümüzde iş dünyasında yaşanan gelişmeler neticesinde pek çok küçük ve büyük işletme ortaya çıkmıştır.

Bu iş yerleriin satmış oldukları ürün ve hizmetleri tüketicilere ve müşterilere tanıtmaları için belirli reklam tanıtımlar ve tanıtım faaliyetleri yapmaktadırlar. Yapılan faaliyetler arasında da belirli bir sektörel firma rehberine başvurmak da vardır.

Sektörel firma rehberi; iş yerleriin ve firmaların satmış oldukları ürünleri belirli bir platform üzerinden müşterilere ve tüketicilere sunmalarıdır. Sektörel firma rehberleri oluşturmuş oldukları tanıtım ve reklam tanıtım faaliyetlerinde müşterilerin adres bilgilerini ve telefon numaralarını paylaşmaktadır.

Bazı sektörel firma rehberleri ise, işletmenin bulunduğu il ve ilçe bazında reklam tanıtım sayfası oluşturarak onları müşterilere ve tüketicilere tanıtmaktadır. Adreskaydi, sektörel firma rehberleri içerisinde en iyi platformda hizmet sunan firmadır. Adreskaydi, müşterilerin yaptıkları işler ve hizmetler doğrultusunda belirli anahtar kelimeler oluşturarak onları müşterilere ve tüketicilere tanıtmaktadır. Bu yaptığı çalışmaya ise SEO çalışması denilmektedir.

SEO çalışması ile birlikte firmanın bulunduğu il ve ilçe genelinde onları Google’ da ilk sayfaya taşımaktadır. Yapılan çalışmalarla hem işletme müşterilere tanıtılmaktadır hem de müşterinin potansiyel müşteri gereksinimini artırmaktadır. Bu sayede işletme için çok büyük bir avantaj olmaktadır.

Çünkü hem kendisini halka tanıtmış olacaktır hem de ürün ve hizmetleriyle birlikte müşteri kazanmış olacaktır. Sektörel firma rehberleri bir olmamaktadır. Bazı sektörel firma rehberleri yalnızca işletmenin numara ve konumunu paylaşmaktadır. Bazı firmalar ise bedava dağıttığı olarak kayıt oluşturmaktadır. Fakat bedava dağıttığı kayıt yapan iş yerleri herhangi bir anahtar kelime ile Google’ da ilk sayfada çıkmamaktadır. Google’ da anahtar kelimeler ile ilk sayfada çıkaran sektörel firma rehberleri ise belirli ücret almaktadır. Sektörel firma rehberi, kendi bünyeleri altında firmaların lansmanını yapmaktadır. Bu nedenden ötürü kimi zaman sorunlar yaşanmaktadır.

Yaşanılan en büyük problemlerden biri ise iş yerleriin neden sektörel firma rehberleri adı altında çıkmasıdır. Sektörel firma rehberleri adı altında çıkmayan iş yerleriin yaptıkları çalışmalar; internet sitesi, Adwords reklam tanıtımları olarak bilinmektedir. Bu nedenden ötürü firmalar sorun yaratabilmektedir. Fakat sektörel firma rehberleri adı altında çıkan iş yerleri daha çok tıklama almaktadır. Çünkü insanlar arama yapmış oldukları zaman bu biçimde firmaları gördükleri zaman yasal olarak iş yapmış olduklarına ve güvenli bir firma olduklarına inanmaktadırlar. Sektörel firma rehberlerinin oluşturmuş oldukları sayfalar bir hayli avantajlı olmaktadır. Çünkü yapılan reklam tanıtımlarda anahtar kelimeler mevcuttur. Bu sayede müşteriler Google’ da anahtar kelimeler ile arama yapmış oldukları zaman daha kolay şirketlere ulaşmaktadırlar. İşletmelerin oluşturmuş oldukları firma kayıt ile hem Türkiye geneli hem de il ve ilçe bazlı kendilerini tanıtmış olmaktadırlar. Örneğin anahtar kelimeler ile, Google’ da Antalya genelinde tesisat işi yapan firmalar veya Antalya genelinde seracılık hizmeti yazıldığında yaptıkları hizmetlerle birlikte ilk sayfada çıkmaktadırlar.

Bu oluşturulan sayfa içerisinde firmaların; iletişim bilgileri, adresleri, fotoğrafları, misyon ve vizyonları bulunur. Bu sayede müşteri ihtiyacı olduğu hizmete ait daha kolay bir biçimde hizmet alabilmektedir. İşletmeler oluşturmuş oldukları bu sayfalar ile daha kolay bir biçimde lansmanını yapmaktadır. Firma kayıt rehberleri oluşturmuş oldukları reklam tanıtım sayfalarının ödemelerini alırken farklı yollar denemektedir.

Bazı sektörel firma rehberleri ödemelerini fatura ve kredi kartı üzerinden almaktadır. Bu da iş yerleriin o şirketlere karşı güvensizlik oluşturmasına neden olmaktadır. Fakat adreskaydi, müşterilere güven sağlamak amacı ile kredi kartı, fatura ya da mobil ödeme almamaktadır. İban yolu ile müşteri sayfasını teslim satın aldıktan sonra ödemesini yapmaktadır. Bu sayede hem iş yerleri hem de sektörel firma rehberleri güven kazanmış olmaktadır.

Müşteriler için en önemli şeyler arasında güven gelmektedir. Güvensizlik yaşamakta olan bir işletme başka şirketlere karşı da güvensizlik hissedebilmektedir. Bu nedenden ötürü sektörel firma rehberleri hizmet verirken güven sorununu çözmek zorundadırlar.

Son Haberler

25/02/2021, 01:06
25/02/2021, 00:55